Іконографія Марії Магдалини на Львівщині у 17 ст. на прикладі фрески «Оплакування» в церкві Зішестя Святого Духа

  • Ліна Осипчук Київський національний університет імені Тараса Шевченка https://orcid.org/0009-0001-7559-5411
Ключові слова: український іконопис, іконографічна традиція, синкретизм, уніатство, іконологічний аналіз

Анотація

Стаття присвячена аналізу іконографії Марії Магдалини на прикладі фрескового зображення сцени «Оплакування» у церкві Зішестя Святого Духа в Потеличі (Львівщина), що датується 17 ст. Авторка досліджує художні особливості зображення цієї біблійної постаті, розглядаючи її роль у загальній композиції фрески, семантичне навантаження образу та його значення у контексті християнського світогляду.

У роботі окреслено історико-культурне тло, на якому формувалась місцева художня традиція, зокрема впливи як західноєвропейського (католицького), так і візантійсько-православного мистецтва. Особливу увагу приділено унікальному характеру уніатського середовища, яке стало своєрідним містком між Сходом і Заходом, і в якому поєднувалися різні стильові та іконографічні традиції. Зображення Марії Магдалини у фресці аналізується як приклад цього синкретизму, а також як відображення локального бачення сакральних сюжетів.

Звертається увага на те, як образ жінки-грішниці, учениці Христа та свідка Воскресіння набував особливого значення в період зміцнення уніатської церкви, а також як його інтерпретація може відображати не лише релігійні, але й соціальні та політичні впливи тогочасного суспільства, використовуючи метод іконологічного аналізу Ервіна Панофського.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Переглядів анотації: 0
Завантажень PDF: 0
Опубліковано
2025-04-01
Як цитувати
Осипчук, Л. (2025). Іконографія Марії Магдалини на Львівщині у 17 ст. на прикладі фрески «Оплакування» в церкві Зішестя Святого Духа. Старожитності Лукомор’я, (2), 66-77. https://doi.org/10.33782/2708-4116.2025.2.333
Номер
Розділ
Нова історія